• این بخش به زودی فعال خواهد شد
xلطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
پربازدیدترین ها
  • مطالب

  • شنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
  • نویسنده: پایگاه نار

2153
بازدید


غرفه های ایران در دوسالانه ونیز

دوسالانه یا بینال ونیز (Biennale di Venezia) نمایشگاهی شامل آثار هنری معاصر است که هر دو سال یک ‌بار در سال‌های فرد، در شهر ونیز ایتالیا برگزار می‌شود. نخستین دوره‌ی این دوسالانه در سال 1895 میلادی برگزار شد و امسال پنجاه‌وششمین دوره‌ی این دوسالانه برپا می‌شود.

مسافران ایرانی ایتالیا اکنون خود به میزبان ونیزی‌ها تبدیل شده‌اند. ایران برای هفتمین ‌بار در دوسالانه ونیز شرکت کرده است. یک روز بعد از افتتاح دوسالانه، غرفه ایران از١٦ اردیبهشت، میزبان مخاطبان این رویداد شده است. 
دوسالانه ونیز، که یکی از معتبرترین دوسالانه‌های هنری در دنیاست، امسال وارد پنجاه‌وششمین دوره‌اش شد. سهم ایران اما از حضور در این برنامه، تنها هفت‌ بار بوده است؛ دوبار پیش از انقلاب، دوبار در زمان مدیریت علیرضا سمیع‌آذر و دوبار در دوره مدیریت محمود شالویی، به‌عنوان مدیر مرکز هنرهای تجسمی در سال ٩٠. بعد از آنکه در دوره قبل، ایران غرفه‌ای در دوسالانه ونیز نداشت، بار دیگر فرصتی برای حضور ایرانیان به‌وجود آمده است.

البته این حضور به‌دور از حواشی هم نبود. بعد از برگزاری نشست مطبوعاتی مرکز هنرهای تجسمی در موزه هنرهای معاصر تهران، که ٢٤ فروردین برگزار شد، بحث‌هایی در مورد نحوه شرکت ایران در دوسالانه ونیز آغاز شد. در این نشست عنوان شد که ایران با غرفه‌ای دو هزار‌متری که بعد از کشور ایتالیا، بزرگ‌ترین غرفه دوسالانه است، در این رویداد شرکت‌ کند و این درحالی بود که غرفه ایران در دوره‌های قبل بسیار کوچک بوده است. دلیل وسعت غرفه امسال هم قرارگرفتن بخش خصوصی در کنار دولت عنوان شد، اما آنچه تا مدتی در رسانه‌ها خبرساز شد، حضور هنرمندانی از کشورهای دیگر در غرفه ایران بود. مارکو منگوتزو، یکی از کیوریتورهای غرفه ایران در بی‌نال ونیز، در همان نشست با بیان اینکه این بخش از نمایشگاه با عنوان «بازی بزرگ» ارائه می‌شود، گفت: «بازی بزرگ، واژه ژئوپلیتیکی است که در سال ۱۸۰۰ مطرح شد. این واژه مربوط به مناقشات میان روسیه و بریتانیا بود و ایران منطقه‌ای بوده که در این مناقشات به‌عنوان یک منطقه مرکزی حضور داشته است. ما از این قضیه تاریخی الهام گرفتیم. اساسا ایران در منطقه تقابل است و ما می‌خواهیم از این تقابل استفاده کنیم. بنابراین ما مجموعه‌ای از هنرمندان را انتخاب کردیم، اگرچه تعدادی از آنها ایرانی هستند و تعدادی دیگر هم غیرایرانی، اما می‌تواند فرهنگ ایرانی را به‌عنوان یک عامل ضروری و غیرقابل‌جایگزین به کشورهای دیگر ثابت کند».
منبع : روزنامه شرق

  • بينال ونيز ،
  • دوسالانه هنر ،
  • ايتاليا ،
  • بازي بزرگ ،

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید
نظر