• این بخش به زودی فعال خواهد شد
xلطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
پربازدیدترین ها
 • مطالب

 • سه شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۴
 • نویسنده: مینا دادرس

2428
بازدید


موزه های هنر معاصر

موزه های هنر معاصر 
موزه های هنر معاصر در همه جوامع سمبل هنر و فرهنگ اند، مکانی برای نمایش آثار هنرمندان و شناساندن سمت و سوی هنر در میان هنرمندان آن جامعه و واژه ی معاصر در برگیرنده ی مجموعه ایست از سبکها و هنر تولید شده در زمان حاضر. در انگلیسی، دو واژه ی "مدرن" و "معاصر" مترادف هستند، در نتیجه برخی "هنر مدرن" و "هنر معاصر" را با استناد به تعاریف زبان شناسی یکی دانسته اند و هنر معاصر را هنری تعریف کرده اند که زندگی معاصر و مدرن را با همه ی ویژگی هایش به طرح می کشد و برابر واژه ی معاصر همیشه در حال حرکت و تغییر است که موزه ها محل نمایش این جنب و جوش معاصراند. انجمن هنرهای معاصر در سال 1910 توسط منتقد هنری راجر فرای و دیگران، به عنوان یک جامعه خصوصی برای خرید آثار هنری به جای موزه عمومی تاسیس شد. با ظهور گالری ها کم کم بخشی از این تمرکز از موزه ها برداشته شده و به گالری های نمایش هنر پیوست. موزه ها، گالری ها، مجموعه های خصوصی، هرکدام محل نمایش کدام قسمت از هنر معاصر را بر عهدا دارند؟ 
هنر خصوصی و هنر عمومی
هنگامی که در مورد "هنر خصوصی" صحبت به میان می آید، منظور اشاره به هنری است که با بودجه ی خصوصی در موزه ها، گالری ها، و مجموعه های خصوصی فردی یافت و می شود. این است که معمولا فقط توسط صاحبان آن، و یا افرادی که با میل و رغبت و داوطلبانه برای دیدن آثارهنری، با پرداخت هزینه به بازدید می روند دیده می شود. این آثار می تواند یا گاهی اوقات و یا حتی در بسیاری از موارد، در برخورد با هدف قرار دادن تم اجتماعی و سیاسی بسیار تحریک آمیز و با اشاره ی مستقیم، آزادی بیان احساسات، زیبایی شناسی، و ایده یک هنرمند باشد. هنر زیرزمینی نیز دراین میان اشاره به واژه ای ایست برای توصیف خرده فرهنگ های پیشرو، کسانی که سلایق وعلایق خود را به انواع دلایل به دور از فرهنگ جامعه عمومی می دانند. زیرزمینی در واقع به بخشی که زیر سطح زمین یا بیرون از فرهنگ حاکم بر اجتماع حضور دارد گفته می شود. زیرزمین و فعالیت های زیرزمینی امروزه در جهان پدیده ای آشنا ست و یادآور جنبش مقاومت جنگ جهانی دوم است. این واژه به بسیاری از خرده فرهنگ هایی که در ادبیات، هنر و موسیقی دهه شصت به وجود آمده بود نیز اتلاق می شد.
هنر عمومی اما مجموعه ای از فعالیت های هنری است که با یک منظور خاص برای قرار گرفتن یا ظاهر شدن در مکان‌های عمومی، طراحی و اجرا می‌شود و معمولاً در محیط پیرامون وجود دارد و برای همگان در دسترس است. این عبارت مخصوصاً در دنیای هنر، در میان موزه‌داران، افراد دارای مأموریت و شاغلین در هنرهای عمومی، برای کسانی که این هنر یک تجربهٔ خاص کاری را اغلب با دلالت بر ویژگی‌های مکانی، گرفتاری‌های اجتماعی و همکاری‌ها تداعی می‌کند، دارای اهمیت است. گاهی نیز استفاده از این عبارت، شامل هرگونه هنری می‌شود که در فضای عمومی که دارای ساختمان‌های قابل دسترس برای عموم است، نمایش داده می‌شود و شاید آثار تاریخی، بناهای یادبود و مجسمه‌های شهری، قدیمی ترین و بارز ترین شکل هنر عمومی تأیید شده رسمی باشد.
هرکدام از این رویدادها مجموعه ای از مخاطبین را شامل می شود، که خواسته یا نا خواسته، گذرا و اجمالی یا تخصصی و منتقدانه به هنر و فرهنگ معاصر می پردازند. چه هنر عمومی و چه هنر خصوصی که گالری ها، موزه ها و مکان های عمومی محل نمایش آن هستند، هر کدام چه نقشی از شناخت جامعه ی معاصر و هنر معاصر را بر عهده دارند؟
با نار همراه باشید.
منابع:
http://youcallthatart.net/
http://en.wikipedia.org
http://www.art21.org
http://www.kolahstudio.com/
http://associationforpublicart.org
منبع عکس:
Dazed & Confused Magazine | Fashion, Art, Music, Film, Ideas | Dazed

 • هنر ،
 • هنرهاي معاصر ،
 • هنر معاصر ،
 • اخبار هنری ،
 • موزه ،

اخبار مرتبط
چهارشنبه ۲۸ مرداد ۹۴

شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۴


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید
نظر