• این بخش به زودی فعال خواهد شد
xلطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
پربازدیدترین ها
  • مطالب

  • چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
  • نویسنده: پایگاه نار

2759
بازدید


معرفی کتاب عکاسی : درآمدی انتقادی

ویراستار انگلیسی : لیز ولز
مترجمان : سولماز ختایی لر، ویدا قدسی راثی، مهران مهاجر، محمد نبوی
ویراستار فارسی : محمد نبوی
انتشارات مینوی خرد

این کتاب مشتمل بر نگاهی اجمالی به مسائل نظری عکاسی و شیوه‌های اندیشیدن در باب عکس است.در این کتاب با تلفیق نظریه عکاسی با تاریخ عکاسی به بررسی سرشت دیدن به شیوه ی عکاسی می‌پردازد و در هفت فصل به موضوعاتی چون نظریه عکاسی، عکاسی مستند، عکاسی مردم پسند و شخصی، عکاسی بدن، جامعه ی نمایش و تبلیغات، عکاسی هنری و عکاسی دیجیتال با رویکردی انتقادی به گفتگو درباره ی خوانش و فهم عکس و کارکرد آن در جهان معاصر می پردازد. بنابراین ''عکاسی؛ درآمدی انتقادی'' اساساً درباره ی خوانش عکس است و نه در مورد گرفتن و خلق عکس. خوانش عکس‌ها و بررسی نظریات در بستر اجتماعی و سیاسی شان.
 

امروزه تولید و مصرف تصویر، بخش وسیعی از زندگی روزمره ی جوامع مختلف را به خود اختصاص داده است. حجم انبوهی از تصاویر در بسترهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند و به تبع آن شاهد خلق روزافزون تصاویر و عکس‌ها هستیم. در پس این مواجهه، جوامع، فرهنگ‌های دیدمانی مربوط به خود را شکل داده اند. گرچه زایش این فرهنگ‌ها امری خودآگاه تلقی نمی شود. اما تفاوت سلیقه ها و علائق بصری جوامع امری آشکار است.
گستره ی تصاویر، اهمیت عکاسی را به عنوان رسانه ای مادر برای خلق تصویر افزایش می دهد. در این میان دو اهرم پیش برنده وجود دارد که پیشرفت و شیوع عکاسی را میسر ساخته است؛ ابتدا چاپ و ترجمه ی طیف وسیعی از کتاب‌ها و مجلات تخصصی که خلق تصویر و تکنیک های عکاسی را آموزش داده اند. به شکلی که این امر از ابتدای تاریخ عکاسی مورد توجه قرار گرفته است. و حالا سایت‌ها و کلاس‌های فنی عکاسی که در زمینه‌های متنوعی به دانشجویان خود آموزش می‌دهند، آگاهی و دانشی قابل توجه به بار نشانده اند. پس از این، پیشرفت‌های تکنولوژیکی که ثبت و ضبط تصاویر را به راحتی میسر ساخته اند. از دوربین های خانگی و موبایل گرفته تا تجهیزاتی برای عکاسی علمی، همه و همه هدفی مشترک دارند؛ ثبت تصویر و خلق عکس به شکلی ساده و کم هزینه.
در میان وسعتی که خلق عکس‌ها یافته‌اند، حوزه ی خوانش و بررسی معنای عکس امری با اهمیت در امتداد تأثیر تصاویر، فرهنگ عکاسی و مباحث نظری می باشد. این کتاب مشتمل بر نگاهی اجمالی به مسائل نظری عکاسی و شیوه‌های اندیشیدن در باب عکس است. اینجا به عکس‌ها چون فرآورده ای نگریسته می شود که به شیوه‌های متفاوت و در موقعیت های مختلف به کار گرفته می شود، و عکاسی را مجموعه‌ای از کردوکار هایی می نگارد که در بافت های خاص تحقق پیدا می کند. بنابراین''عکاسی؛ درآمدی انتقادی'' اساساً درباره ی خوانش عکس است و نه در مورد گرفتن و خلق عکس، خوانش عکس‌ها و بررسی نظریات در بستر اجتماعی و سیاسی شان.
در این کتاب با تلفیق نظریه عکاسی با تاریخ عکاسی به بررسی سرشت دیدن به شیوه ی عکاسی توجه می شود. و در هفت فصل به موضوعاتی چون نظریه عکاسی، عکاسی مستند، عکاسی مردم پسند و شخصی، عکاسی بدن، جامعه ی نمایش و تبلیغات، عکاسی هنری و عکاسی دیجیتال با رویکردی انتقادی به گفتگو درباره ی خوانش و فهم عکس و کارکرد آن در جهان معاصر می پردازد.
حال دو گزینه پیش روی ماست. یکی اینکه نسبت به مباحث نظری بی‌اعتنا باشیم و به شیوه‌های معنا دهی در عکس توجهی نکرده و در نتیجه اندیشه ی انتقادی را بی رنگ کنیم. واگر عکاس هستیم عمق درک و دریافتی را که پشتوانه ی کارمان است نادیده گرفته و آن را محدود کنیم. راه دیگر آن است که آگاهانه با پرسش های مربوط به معنای تصاویر عکاسی رویارو شویم، تا بر این اساس ادراکی انتقادی را پی ریزی کنیم؛ ادراکی که می‌تواند بر فهم ما از گزاره های تاریخی و امروزین عکاسی، یا بر نحوه ی عکاسی خود ما مؤثر باشد.
کتاب پیش رو هفت فصل دارد که هریک را می‌توان جداگانه خواند، هرچند که حلقه هایی این فصول را به هم پیوند می زند. دوفصل مربوط به عکاسی دیجیتال و فرهنگ کالایی، عمدتا مسائل امروز را مطرح می کند. فصل بدن در عکاسی، نقطه ی شروع بحث را محتوای تصویر قرار می دهد. سه فصلی که به بررسی حوزه های خاصی از جمله مستند نگاری و عکاسی مطبوعاتی، عکاسی هنری و عکاسی شخصی می پردازند، آشکارا رویکردی تاریخی دارند. نویسندگان این سه فصل کندوکاو در مباحث و گزاره ها را، راهی برای درک بهتر این موضوع انگاشته اند که ما چگونه به اینجا رسیده‌ایم و شیوه‌ی عمل عکاسی و اندیشیدن در این باب اکنون در چه وضعیتی می باشد.
هدف اصلی این کتاب طرح مهم‌ترین مباحث و معرفی منابع به دانشجویان و علاقه‌مندان به عکاسی است. تا آن‌ها بتوانند در این حوزه ها بیشتر کندوکاو کنند.کتاب عمدتا موضوعات و تحولات در بریتانیا، دیگر نقاط اروپا و آمریکای شمالی را مطرح می کند. دیدگاه کلی کتاب اساساً کار گروهی از نویسندگان بارز بریتانیایی یا ساکن بریتانیاست و خصوصا تأثیر و نفوذ مطالعات فرهنگی در محافل دانشگاهی بریتانیا در دهه ی ۱۹۹۰ را به نمایش می گذارد. با اینکه از ابتدای تألیف این کتاب لیز ولز تلاش بر جامع بودن و طرح مواضع انتقادی گوناگونی داشته است، مباحث مطرح شده جامعیت کامل ندارد. کرد و کارهای عکاسی بسیار متنوع هستند و ممکن نیست که بتوان تاریخ هر موضوع محتمل و هر حوزه ی مود توجه و نیز وضعیت کنونی آن را به بحث گذاشت. برای مثال نوشته‌های انتقادی اندکی درباره ی عکاسی مد وجود دارد. به همین قیاس، حوزه های فنی تری از قبیل عکاسی علمی و پزشکی از گستره ی بررسی این کتاب بیرون می‌ماند، زیرا تا به امروز نوشته‌های فلسفی و انتقادی چندانی در این حوزه نگارش نشده است.
در ادامه نباید تصور کنیم که در هر فصل هرآنچه باید درباره ی موضوع گفته شود، آمده است. جدا از محدودیت‌های حجم، هر نویسنده‌ای هم اولویت های خاص خود را دارد. هر یک از فصل های کتاب از دیدگاه معینی نگاشته شده است و هر یک از نویسندگان موضوع مورد بحث خود را طی سال ها، عمیقاً مطالعه کرده است. این نویسندگان بر پایه ی تخصص و علائق سیاسی اجتماعی خود به نتایج خاصی رسیده اند. که این امر تعیین کننده ی نمونه‌ها و موضوعات طرح شده از سوی هر نویسنده است.  با اینکه هر فصل این امکان را فراهم می‌آورد تا خواننده در موضوعات و مباحث مهم تأمل کند، اما نباید تصور کرد که هر فصل توصیف جامعی درباره ی موضوع به دست می‌دهد یا حقیقت را در باره ی آن می گوید. نوشتار اساساً نمی‌تواند فارغ از علائق فردی باشد. خواننده باید توجه داشته باشد که این کتاب فقط کتابی مقدماتی در باب موضوعات و مفاهیم عکاسی است.

نویسنده : محمد رضایی
اقتباس از پیشگفتار کتاب

  • عکاسی : درآمدی انتقادی ،
  • فرهنگ عکاسی ،
  • نظریه عکاسی ،
  • خوانش عکس‌ها ،
  • نقد عکس ،

اخبار مرتبط
سه شنبه ۶ مرداد ۹۴

یکشنبه ۱۷ خرداد ۹۴

شنبه ۲۳ خرداد ۹۴


نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید
نظر