• این بخش به زودی فعال خواهد شد
xلطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
پربازدیدترین ها
 • مطالب

 • چهارشنبه ۶ آبان ۱۳۹۴
 • نویسنده: محمدرضا مقیمی

دون نورمن
2108
بازدید


درون ذهنیت طراحی من : دون نورمن، رهبر طراحی انسان-محور

نام دون نورمن، برابر با طراحی انسان-محور است. از کتاب معرف صنعت او The Design of Everyday Things گرفته تا کار پیشگامانه ی او در Apple، Hp و به عنوان کارمند IDEO ، او مرز ها را به سمت طراحی برای مردم جا به جا می کند... "اول مردم"

 نورمن تا کنون دو بار بازنشسته شده است، اما به نظر بازنشستگی، کاری از پیش نمی برد.او اکنون در دانشگاه کالیفرنیا، سن دیگو، کار جدید دیگری را شروع کرده است. این بار اما، پای یک آزمایشگاه طراحی (Design Lab) در میان است، چیزی که او امیدوار است، به مقصد نهایی افراد علاقه مندی تبدیل شود، که هوای هل دادن طراحی به سمت خلاقیت و طراحی انسان محور را، برای حل مشکلات فنی-اجتماعی که جامعه با آنها روبروست، در سر دارند. تفکر طراحی انسان محور، ابزار است. 

 در میان تعداد زیادی از بینش ها، نورمن این پروژه ی جدید را به بحث می گذارد: موقعیت هایی که در آنها، طراحان بعضی اوقات می توانند، سعی بر حل مشکلات "غلط" داشته باشند; و نیاز به شروع تفکر واقعی در مورد تعامل با خوروهای خود مختار. واقعا، چطور آن خودروی بدون راننده به شما خواهد فهماند که شما را که در پیاده رو هستید، می بیند؟ چالش های طراحی ، به صورت واقعیت های تازه ی دیجیتال، اجتماعی و فیزیکی پیش رو هستند.

 

پر فروش ترین کتاب دون نورمن

شما سابقه ی حرفه ای بسیار پر حکایتی دارید، اما حالا در حال شروع پروژه ای جدید در آزمایشگاه طراحی دانشگاه کالیفرنیا هستید. آزمایشگاه واقعا چیست و چه در چنته دارد؟

ما  مسیر هایی در جهات مختلف برای آزمایشگاه طراحی مان داریم. ما بر طراحی به عنوان راهی برای نزدیک شدن به مشکلات پیچیده فنی اجتماعی که جامعه با آنها مواجه است، تمرکز خواهیم کرد. مشکلاتی از قبیل، سلامت، آموزش و یا آینده ی کار در شرایطی که روند همیشگی خودکار شدن(اتوماسیون) پیش روی ماست.

امروز، اتوماسیون جایگزین مشاغل می شود. چرا روش را تغییر ندهیم و اتوماسیون، زندگی مان را جذاب تر وشغل هایمان را بهتر و رضایت بخش تر نکند؟ ما این روش را "کار گروهی انسان فناوری" می نامیم.  

ما می خواهیم روی تلقی طراحان از این مشکلات کار کنیم : آن چیزی که ضروری است، طراحی انسان محور است. 

آیا آنجایی که طراحان را در تلاش برای حل یک مساله ی "غلط" می بینید، مثال به خصوصی وجود دارد؟

مشکلات پیچیده فراوانی در حوزه ی سلامت وجود دارد، و خیلی از مردم می خواهند تجربه ی بیماران را ارتقا بخشند. این کاملا قابل درک است. اما من معتقدم این همان قدر مهم است که ارتقا تجربه ی کارمندان حوزه ی پزشکی.

طراحان خدمات، می خواهند شرایط را برای مشتریان بهتر کنند، اما در مورد آنهایی در شرکت کار می کنند تا به مشتری خدمت رسانی کنند، چطور؟ آنها به یک تجربه ی فوق العاده نیاز دارند. و در این دو مزیت وجود دارد. یکی تجربه ی بهتر کاری برای کارگران، که نتیجه اش جابجایی کمتر مشاغل است. و دومی این است که، اگر مردم از آنچه انجام می دهند لذت ببرند، کارشان را بهتر انجام می دهند. در حوزه سلامت، این یعنی کیفیت بهتر مراقبت که مستقیما بر تجربه بیمار تاثیر دارد.

ما این روش را "کار گروهی انسان – فناوری" می نامیم.

آیا نوآوری هایی وجود دارند که با موانع پیچیده ی بیشتری در طراحی انسان محور مواجه باشند؟

اتوماسیون را به خودرو ها ببرید و ببینید چگونه این موانع رخ نشان می دهند.

فردی در حال رد شدن از خیابان است و در همین حال سر و کله ی یک خودروی کاملا خودکار پیدا می شود. شما چگونه می دانید که  شما را میبیند؟ آیا رد شدن از خیابان امن است؟ اگر  برایش دست تکان بدهید چطور؟ چگونه می دانید که خودرو شما را دیده است؟ اگر خودرو بخواهد برای شما دست تکان بدهد چه؟ چطور این کار را خواهد کرد؟

این سناریویی است که ما نیاز داریم به آن فکر کنیم. نگرانی های اجتماعی، مادی و فنی وجود دارند که زندگی ما را تحت الشعاع قرار می دهند.

 برخی از چالش های جدی امروز پیش روی طراحی کدام ها هستند؟
من فکر می کنم ما به مرحله ی بدی وارد شدیم-"ما" را زمینه ی طراحی بخوانید- که در آن همه چیز روی صفحات نمایشگر بود، همه چیز دیجیتال بود. در نهایت داریم به اشیای مادی باز می گردیم، به چیز هایی در جهان که می توانیم لمس کنیم ، حرکت دهیم و بفهمیم. قیام ابزار های کوچک، قدرتمند و ارزانی مانند، چاپگر های سه بعدی، برش دهنده های لیزری، و ابزار های ترسیم ساده ولی قدرتمند، به مردم این اجازه را داد تا بتوانند چیزهای حیرت انگیزی برای خودشان و دوستانشان خلق کنند. ما شاهد تولد دوباره ی صنایع خانگی هستیم، جایی که می توانیم چیز هایی بسازیم که کاملا منعکس کننده ی نیاز ها و مسئولیت های ما هستند به جای اینکه انتخابگر چیز هایی باشیم که در تیراژ میلیونی تولید انبوه شده اند. 

ما به ابزار هایی احتیاج داریم که بتوانیم با آنها طراحی کردن را برای همه افراد آسان تر کنیم. طراحان هنوز از تخته های وایت برد و برگه های یادداشت Post-it استفاده می کنند. ما به ابزار های بهتری احتیاج داریم.    

"ما به ابزار هایی احتیاج داریم که بتوانیم با آنها طراحی کردن را برای همه افراد آسان تر کنیم."

آیا اخیرا با طراحی یا توسعه ای مواجه شده اید که با خود فکر کنید، "وای، اونا واقعا ترکوندند؟!"

چیزی که واقعا من را به وجد می آورد، آمیزش سیستم هاست. بیشتر طراحی متمرکز بر یک بخش است، یک سرویس واحد یا یک محصول واحد. چیزی که قدرتمند است، زمانی است که آنها را با هم پیوند می دهید. من همین دیروز این تجربه را داشتم. البته برای خیلی از مردم این امر ساده ای است، برای من اما این نشان دهنده ی جفت شدن منابع مختلف دانش است.

من در یک سخنرانی بودم و سخنران نقل قولی از Lewis Mumford را روی صفحه نمایش داد. من به خودم گفتم، "اوه، من از این خوشم میاد. منم ممکنه یه روز ازش استفاده کنم." تلفنم رو برداشتم و سریع یه عکس ازش گرفتم، جوری که قبل از عوض شدن اسلاید عکس رو بگیرم. نتونستم همه ی نکته ی اون رو بفهمم چون وقت نداشتم توجه کامل کنم، فکر کردم، "باشه، حداقل یه عکس دارم."

اینجوری به نظر می رسید که من میرم خونه، به عکس نگاهی میندازم و بعد سعی می کنم نقل قول واقعی رو پیدا کنم. اما تلفنم لرزید، با هشداری که اعلام می کرد عکس رو آنالیز کرده و برای هرچیزی که با عکس همخوانی داشته، جستجو کرده و متنی نوشته ی سخنران رو پیدا کرده که نقل قول دقیق رو هم شامل میشه.

من حتی نمیدونستم که سخنران اون متنو نوشته بود، اما این دقیقا همون چیزی بود که من میخواستم بخونم. من مجبور نبودم بپرسم، و این خودش اتفاق افتاد. و این همون چیزیه که قدرتمنده : من مجبور نبودم بپرسم.

"من مجبور نبودم بپرسم."

یادداشت نگارنده: این بخش اول از مجموعه جدید Line//Shape//Space به نام "درون ذهنیت طراحی من است. برای کشف دیدگاه های نزدیک تر و شخصی تر طراحان پیشرو، گوش به زنگ ادامه ی این مجموعه باشید. 

 متن اصلی این نوشتار را می توانید، اینجا بخوانید. 

نگارنده متن اصلی : Heather Miller

 • دون نورمن ،
 • طراحی ،
 • طراحی ،
 • طراحی صنعتی ،
 • طراحی انسان محور ،
 • محمدرضا مقیمی ،
 • محمدرضا مقیمی ،
 • محمدرضا مقیمی ،
 • درون ذهنیت طراحی من ،

نظرات
هنوز نظری ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید
نظر